.

Karia Kültür Turları - I

Karia Kültür Turları - I

AEGEAN SOUL SEYAHAT ACENTASI VE ARKEOLOG MEHMET ÇUHADAR’LA KARIA TARİHİNE YOLCULUK

LAGİNA HEKATE KUTSAL ALANI, STRATONİKEİA ANTİK KENTİ, OSMAN HAMDİ BEY KONAĞI, UZUNYUVA HEKATOMNOS ANIT MEZARI ARKEO PARKI VE MİLAS

29 EKİM 2019
...

x

AEGEAN SOUL SEYAHAT ACENTASI VE ARKEOLOG MEHMET ÇUHADAR’LA KARIA TARİHİNE YOLCULUK

LAGİNA HEKATE KUTSAL ALANI, STRATONİKEİA ANTİK KENTİ, OSMAN HAMDİ BEY KONAĞI, UZUNYUVA HEKATOMNOS ANIT MEZARI ARKEO PARKI VE MİLAS

29 EKİM 2019
Saat 08:00’da Avenue Bodrumda buluşarak gezimizde ilk durağımız olan Lagina Kutsal alanındaki Hekate Tapınağına yaklaşık 1.30 saat sürecek yolculuktan sonra ulaşıyoruz.

Saat 10:00-10:40 Lagina Hekate Kutsal Alanı Ziyareti

Karia’da en önemli ve en korunmuş kutsal alanlardan biri olan Lagina Hekate Kutsal Alanı Karia’lı bir tanrıça olan Hekate için inşa edilmiş. Tapınak ve Kutsal alan kazıları arkeolog ve ressam Osman Hamdi Bey başkanlığındaki Türk ekip tarafından yürütülen ilk kazı çalışmasıdır ve kazılarda ele geçirilen eserlerin çoğu İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.
11:00-13:00 Stratonikeia antik kenti ziyareti.

Sabah turumuzun ikinci önemli durağı Unesco Dünya Kültür Mirası geçici Listesine giren ve Antik çağlardan günümüze kadar yaşamın kesintisiz olarak ettiği Stratonikeia antik olacak. Helenistik ve Roma dönemi yapıları yanı sıra Beylikler Dönemi hamamı, Osmanlı Dönemi Cami ve Ağa evleri gibi Türk Dönemi yapılarınında karşımıza çıktığı “Aşkın ve Gladyatörlerin Kenti” olarak ünlenen ve Karia bölgesinin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Stratonikeia Prof. Dr. Bilal Söğüt tarafından kazılıyor.

13:15-14:30 Öğle Yemeği
14:30-Milas Hekatomnos Mezarı Arkeo Parkı

Öğleden sonra son yılların en büyük arkeolojik keşfi olarak kabul edilen Milas Uzunyuva Hekatomnos Mezar Alanının bulunduğu Arkeo Parkı geziyoruz. Mezar soyguncuları tarafından talan edildiği ortaya çıkan anıt mezarın Mausolos'un babası Hekatomnos'a ait olduğu ve bitmemiş olan mezarın aslında Bodrum Halikarnassos'da bulunan ve dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Mozole'nin bir prototipi olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Anıt mezar alanında yapılan kazılar ve çevredeki tarihi evlerin restore edilmesi ile mezar alanı görkemli bir Arkeo Park haline getirildi. Burada eski bir Milas konağının yeniden canlandırılması, Milas halılarının ağırlıklı olarak sergilendiği bir Halı Müzesi, ve ziyaretçi karşılama ve bilgilendirme merkezi bulunuyor. Hekatomnos Anıt Mezarı Unesco Kültür Mirası Geçici Listesine kabul edilmiştir. Daha sonra Çöllüoğlu hanı, Baltalı Kapı, Gümüşkesen Anıt Mezar, Yahudi Mezarlığını ziyaret ediyoruz.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
*Ulaşım

*Seyahat Sigortası

*Profesyonel Rehberimiz ile ;

*Tüm Çevre Gezileri

*Organik Mandalina Suyu ile

*Ev yapımı Poğaça

*Öğle yemeği dahildir

Ücret : 220 TL.

Turlar